TITLE

DESCRIPTION

WIRTUALNE ZWIEDZANIE CERN-u

W poniedziałek 14 grudnia mieliśmy okazję poznać jedno z wielu laboratoriów na terenie CERN-u - Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, mieszczące się na granicy Szwajcarii i Francji. Na platformie zoom połączył się z nami pracownik CERN-u, mgr inż. Łukasz Zwaliński, który pokazał nam detektor ATLAS. To wielkie urządzenie służy do wykrywania cząstek elementarnych, które powstają przy zderzeniach protonów przyspieszanych w akceleratorach, czyli dużych przyspieszaczach cząstek. Pan Łukasz, który na co dzień zajmuje się systemami chłodzenia detektorów, opowiedział nam o tym, czym jest CERN i czym zajmują się fizycy i inżynierowie pracujący w tym laboratorium. To dzięki pracy fizyków z CERN-u możemy korzystać z internetu i używać kamer cyfrowych!  

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress