Zajęcia z fizyki na Wydziale Fizyki UW

Uczniowie klas trzecich gimnazjum w ramach lekcji fizyki i realizacji zagadnień dotyczących elektryczności i magnetyzmu 19 października uczestniczyli w wykładzie "Magnetyki, nadprzewodniki, lewitacja".         Współczesną cywilizację trudno wyobrazić sobie bez urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Działanie tych urządzeń opiera się na umiejętnym połączeniu przewodników, półprzewodników oraz izolatorów, co pozwala na sterowanie przepływem prądu elektrycznego. Coraz częściej stykamy się też z urządzeniami, gdzie pracują nadprzewodniki, jak na przykład tomograf rezonansu magnetycznego. Na wykładzie ilustrowanym doświadczeniami omówiono m.in. rodzaje przewodników i przyczyny występowania oporu elektrycznego.        9 listopada na tym samym wydziale UW odbył się wykład "Drgania i fale", w którym wzięli udział uczniowie klas 2a i 2b. Na zajęciach prof. dr hab. Radosław Przeniosło omówił podstawowe pojęcia dotyczące ruchu drgającego i falowego. Teoria była ilustrowana wieloma pokazami. Był to wspaniały wstęp do omawianych już wkrótce na lekcjach fizyki zagadnień z tego zakresu.   

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress