Fakultet humanistyczny w Muzeum Warszawskiej Pragi i Muzeum Sztuki Nowoczesnej

We wtorek, 22 grudnia 2015 roku, uczniowie klas pierwszych gimnazjum uczęszczający na fakultet humanistyczny wybrali się na wycieczkę do Warszawy, aby odwiedzić dwie ciekawe instytucje kultury. Wybór nie był przypadkowy! W Muzeum Warszawskiej Pragi można zobaczyć wystawę czasową "Podarować rzecz do muzeum"(http://muzeumpragi.muzeumwarszawy.pl/wydarzenia/wystawa-czasowa-podarowac-rzecz-do-muzeum/), która stała się uzupełnieniem naszych zajęć dotyczących codzienności i zwykłości. Uczniowie wysłuchali kilku opowieści z archiwum historii mówionej, znajdującego się w stałej ekspozycji, natomiast później mieli okazję przyjrzeć się dokładnie przeróżnym przedmiotom podarowanym do muzeum przez mieszkańców warszawskiej Pragi. Za sprawą wyobraźni uczniów przedmioty otrzymały nowe historie. W ten sposób powstało jedenaście opowiadań. Po warsztatach zrobiliśmy jeszcze zdjęcie z niebieskim misiem, symbolem praskiego muzeum, i udaliśmy się na wystawę do Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wystawa fotografii Zofii Rydet pt. "Zapis socjologiczny" (http://artmuseum.pl/pl/wystawy/zofia-rydet-zapis-1978-1990) także nie była przypadkowym wyborem. Na kilku ostatnich zajęciach mówiliśmy o wykorzystaniu fotografii w literaturze, sztuce i filmie. Postać polskiej fotografk, która rozpoczęła swój projekt w wieku 67 lat i kontynuowała go przez kilkanaście lat, aż do śmierci w 1997 r., a także jej prace zrobiły na naszych uczniach duże wrażenie. Dzięki zdjęciom mogliśmy przenieść się do mieszkań setek Polaków z różnych zakątków Polski i przyjrzeć się otoczeniu, w którym żyli.

Gdy zrobi się cieplej, zapewne powtórzymy wyprawę, aby odkryć inne warszawskie muzea.

Agnieszka Mysiak

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress