Uwaga nowości w gimnazjum!

Program fakultetów humanistycznych dla pierwszej klasy gimnazjum ( 1. semestr, 15 spotkań, 30 godzin) Prowadzący: Agnieszka Mysiak   CELE: 1. Zapoznanie uczniów z wierszami, dziełami sztuki i filmami wybitnych twórców polskich i światowych. 2. Kształcenie umiejętności analizy tekstu poetyckiego, obrazu i filmu. 3. Wyrabianie nawyku pogłębionego i refleksyjnego kontaktu z tekstami kultury. 4. Doskonalenie umiejętności myślenia kontekstowego. 5. Kształcenie umiejętności wyrażania poglądów i kulturalnego uczestnictwa w dyskusji.   TREŚCI: 1. W świecie tekstów, obrazów i dźwięków. Czy tekst kultury to tylko tekst? Co wspólnego ma kultura z Internetem? Po co współczesnemu nastolatkowi znajomość dzieł twórców dawnych epok? Zajęcia wprowadzające. (1 spotkanie)   2. Utrwalone na fotografii. (1 lub 2 spotkania) Liryka: Wisława Szymborska "Pierwsza fotografia Hitlera", "Fotografia tłumu" Maria Pawlikowska-Jasnorzewska "Fotografia" i inne. Film: Jerzy Ziarnik "Patrzę na Twoją fotografię", Piotr Stasik "Dziennik z podróży".   3. Czy codzienność może być tematem dzieła sztuki? (3 spotkania) a) Liryka: Miron Białoszewski "Szare eminencje zachwytu", "Ballada o zejściu do sklepu", "Leżenia", Czesław Miłosz "Dar" i inne. b) Sztuka: Vincent van Gogh "Pokój w Arles", Jan Vermeer "Mleczarka", Józef Chełmoński "Babie lato", Władysław Podkowiński. „Dzieci w ogrodzie”. c) Film: Piotr Szulkin "Życie codzienne", Pro toto "Andrzej Titkow".   4. Wizyta w urzędzie. (1 spotkanie) a) Film: Krzysztof Kieślowski "Urząd". b) Opowiadanie: Nikołaj Gogol "Płaszcz".   5. Jak zrozumieć ten dziwny świat? (1 spotkanie) a) Film: Marcel Łoziński "Wszystko może się przytrafić". b) Piosenka/wiersz: Czesław Niemen "Dziwny jest ten świat".   6. Oglądamy film Andrzeja Jakimowskiego "Zmruż oczy". (Podsumowanie codzienności, wstęp do relacji w rodzinie.) (2 spotkania, film + dyskusja z kontekstami)   7. W rodzinie. Dziadkowie, rodzice, dzieci. (3 spotkania) a) Literatura: Czesław Miłosz "Ojciec w bibliotece", Tadeusz Różewicz "Ojciec", Zbigniew Herbert "Rozmyślania o ojcu", "Babcia", Jacek Dehnel "Lala" (fragment), Johann Wolfgang Goethe "Król Olch" i inne. b) Sztuka: Jan van Eyck "Małżeństwo Arnolfinich", Stanisław Wyspiański "Macierzyństwo", Józef Mehoffer "Dziwny ogród". c) Film: Małgorzata Kozera "Księżniczka i mur" , Magdalena Piekorz "Pręgi" (fragmenty), Andrzej Titkow "Film o babci".   8. Tematy trzech spotkań zostaną ustalone z uczestnikami fakultetu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress